#0. Informacje ogólne: “Plan nauki Frontend Developera”💪📚 – PREMIUM

Tak jak na blogu “Plan nauki Frontend Developera”💪📚 – tak i tu wypadało by się przedstawić – nazywam się Daniel Minschinski. Moja ścieżka edukacyjna związana z IT jest następująca: Technikum Informatyczne -> Studia inżynierskie informatyczne -> Bootcamp Web Developer. Z każdego etapu przyswajałem wiedzy i praktyki, jak najwięcej potrafiłem. Od kilku lat, dodatkowo wykonuję komercyjne projekty stron internetowych (zapraszam – moje portfolio). Moim pierwszym edukacyjnym autorskim projektem który nadal kontynuuje jest blog “Plan nauki Frontend Developera”💪📚. Pierwszy wpis umieściłem 18 marca 2020r – jak to szybko zleciało! Na dzień dzisiejszy opublikowałem 62 wpisy z materiałami edukacyjnymi. Za darmo dostarczam tam konkretną dawkę kodu i wiedzy wraz z ćwiczeniami i przykładami.

Równolegle do bloga, postanowiłem stworzyć platformę E-learningową, którą nazwałem “Plan nauki Frontend Developera”💪📚 – PREMIUM.

Przed rozpoczęciem nauki na mojej platformie, chcę podzielić się z Wami kilkoma poradami. Pytanie zasadnicze – jak się uczyć? Fajnie by było, abyście z tego szkolenia wyciągnęli jak najwięcej.

Zapoznajcie się z tymi poradami, aby efektywnie wykorzystać czas na naukę:

 • Zrozumienie przeczytanego materiału – starajcie się dokładnie zrozumieć przeczytany materiał. Jeżeli czegoś nie zrozumiecie to pytajcie na komunikatorze tidio (prawy dolny róg przeglądarki) bądź na Messenger .
 • Powtórki materiału –  warto powtarzać sobie przerobiony materiał w formie ponownego przeczytania czy wykonania ćwiczeń.
 • Ćwiczenia – na mojej platformie w każdym kursie znajdziesz ćwiczenia do rozwiązania. Wykonuj je sumiennie. Jeżeli będziesz mieć kłopot z rozwiązaniem, to zawsze będzie kod źródłowy zadania będzie podpięty do materiału.
 • Komunikacja – umiejętność zadawania pytań jest również bardzo ważna. Pamiętaj – nie ma głupich pytań. 
 • Uśmiech to podstawa – pozytywne nastawienie jest podstawą łatwej nauki 🙂

Głównym celem mojego kursu jest są zadania i projekty. Starajcie się po kolei je wykonywać. Dzięki systematyczności utrwalicie sobie wiedzę.

Efekty kursu

Kurs pomoże Ci rozwinąć w trakcie jego przerabiania kilka przydatnych umiejętności jednocześnie:

 • naprawianie problemów technicznych,
 • używanie pomocnych narzędzi,
 • zdobywanie wiedzy o danej technologii,
 • tworzenie projektów webowych,
 • umiejętność wdrażania dobrych praktyk.

Myślenie jest najważniejszą umiejętnością programisty. Cenią ją pracodawcy jak i współpracownicy. Jest ono rozumiane jako umiejętność zadawania pytań, szukania odpowiedzi w różnych źródłach i zastosowania odpowiedzi w budowanym rozwiązaniu. 

W kursie zetkniesz się z różnymi poziomami. W poszczególnych rozdziałach przeprowadzę Cię od prostych zadań po coraz trudniejsze złożone projekty. Gotowe zadania mogą stanowić wkład do portfolio w ramach Twojego CV.

Twój poziom nie jest mi znany. Sam wiesz czy zaczynasz naukę z programowaniem, czy już masz jakieś projekty za sobą. Musisz przyjąć następujące podejście do materiału:

 • Osoby początkujące – tempo nauki jest każdego indywidualną sprawą. Jeżeli wolniej Ci pójdzie nauka, nie przejmuj się. Najważniejsze jest to aby zrozumieć dane zagadnienie.
 • Osoby w trakcie nauki – dla takich osób może się wydawać poziom za niski na początku kursu. Jeżeli gładko Ci idą moje początkowe zadania to co za problem sobie życie utrudnić – wymyśl sobie zadanie które będzie w temacie materiału. 

Struktura kursu i zadania

Materiały w kursie będą podzielone na rozdziały i zawarte w nich podrozdziały edukacyjne. Tak jak na moim blogu z materiałami “Plan nauki Frontend Developera” w wersji podstawowej, tak i tutaj będę publikować materiały w każdą środę o godzinie 15.

Każdy podrozdział dodatkowo jest podzielony na kilka sekcji wiedzy, zaczynających się od nagłówków. Prawie każdy materiał jest zakończony zadaniem do wykonania.

Narzędzia i wiedza na start

 • Przeglądarka – z mojej strony mogę polecić Ci przeglądarkę Google Chrome ze względu na jej kompatybilność z najnowszymi funkcjonalnościami języka CSS. Oczywiście, inne przeglądarki przydadzą Ci się także, aby móc testować zgodność twojego kodu.
 • Chrome Developer Tools – narzędzie wykorzystywane przez Web Deweloperów wbudowane w przeglądarkę Chrome. Wystarczy użyć kombinacje klawiszy ctrl + shift + i. Drugim sposobem uruchomienia jest poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na dowolnym elemencie stronyi wybrać “Zbadaj element”.
 • Edytor kodu – z mojej strony mogę polecić edytor Visual Studio Code lub wersje dla początkującego – Sublime. W trakcie kursu omówię dwie wersje edytora.

Przed rozpoczęciem kursu nie wymagam od Ciebie przygotowania programistycznego. Dla początkujących polecam zapoznanie się z materiałami udostępnionymi przeze mnie na “Plan nauki Frontend Developera”💪📚

Google nie gryzie!

Programista każdego dnia napotyka na różne problemy w kodzie. Nie dotyczą one jedynie osób początkujących. Cierpliwość jest cenna cechą charakteru pracy programisty. Wszystko doprowadza do hasła: “Naucz się uczyć”.

Doświadczeni programiści również nie wiedzą wszystkiego. Muszą poznawać nowe rozwiązana. Stwierdzenie “zapytaj wujka Google” przyjęło się w codziennej pracy. Nauka właściwich zapytań w ramach Google Search jest niezbędne w pracy programisty. 

Gdy napotkasz na problem w moim kursie to postaraj się poświęcić 20-30 minut na samodzielne wyszukanie odpowiedzi. Taki proces to nauka uczenia się. 

Poniżej dodaje kilka praktyk dotyczących wyszukiwanie w Google:

 • Gdy dostaniesz komunikat błędu, skopiuj treść i wstaw do wyszukiwarki Google w cudzysłowie (tzn. dokładne dopasowanie wyszukiwania). Jeżeli wyniki Cię nie zadowalają, to spróbuj bez cudzysłowów.
 • Ważne jest aby hasło które szukasz, jest określone precyzyjnie. Przy haśle “webpage background colors” wyniki mogą być mało satysfakcjonujące ale przy zwrocie “html css background color” wyszukiwarka zwróci trafne wyniki. Warto w zapytaniu zawierać nazwę języka programowania lub frameworka. Maksymalna ilość słów w zapytaniu to od 3 do 5.

Podaje poniżej kilka fajnych źródeł, z których programiści korzystają:

 • StackOverflow – bardzo popularne źródło pomocy tworzone przez programistów. Większość zapytań w Google pochodzi właśnie z tego serwisu.
 • CSS Tricks – źródło z trikami i rozwiązaniami odnośnie CSS,
 • W3school – bardzo duża baza wiedzy o popularnych językach programowania.

Powyższe strony są zasilone obszerną dawką informacji. Większość z nich wykorzystujemy wyrywkowo, czyli wtedy kiedy są potrzebne. Większość powyższych źródeł jest anglojęzycznych. W dzisiejszych czasach, pod względem technicznym, nie powinno to sprawiać problemów.

Motywacja i determinacja

Wszystko zależy od Ciebie. Na rozwiązywanie zadań + zapoznanie się z teorią możesz poświęcać dwie godziny dziennie. Warto również znaleźć każdego dnia kwadrans na powtórzenie przerobionego materiału, w celu utrwalenia wiedzy.

Najważniejsza jest regularność. Jeżeli będziesz w stanie uczyć się według założonego planu to już pół sukcesu za Tobą. W pewnym sensie programowanie ma stać się Twoim nawykiem. Fajnie ustalić sobie cel i wyznaczyć nagrodę za osiągnięcie go, np. jeśli uda mi się skończyć wszystkie zadania z danego materiału to kupie sobie coś. Przynajmniej raz w tygodniu ustal sobie cel i dąż do niego. 

Wszystkie pytania proszę kierować na mojego Messengera, lub bezpośrednio na emaila: danielminschinski@gmail.com

Zapraszam do subskrypcji i polubienia mojego blogowo/usługowego fb oraz kanału na YouTube

Jeżeli chciałbyś/chciałabyś wesprzeć mój blog to zapraszam -> WSPARCIE DLA BLOGA 

Chcesz na bieżąco otrzymywać informację o nowych materiałach? Zapisz się do NEWSLETTERA!